cukrzyca ciążowa

02/21/2016 05:19
Cukrzycę ciążową nazywany nietolerancję węglowodanów występującą u kobiet ciężarnych, gdzie przed ciążą posiadały prawidłowy poziom cukru. Narażone na tą dolegliwość są wszystkie kobiety w ciąży, aczkolwiek najbardziej te które przed zajściem w ciąże miały znaczną nadwagę, lub w ich rodzinie znajdowała się osoba chora na cukrzycę typu II. Większym ryzykiem będą obarczone również kobiety które zaszły w ciąże w późniejszym okresie życia i podczas poprzednich miały podwyższony poziom cukru we krwi.

Testy na cukrzycę są przeprowadzane kilka razy w ciągu trwania całej ciąży. Pierwszy test wypada pomiędzy 5 a 8 tygodniem ciąży. Test jest bardzo prosty bo polega jedynie na pobraniu krwi na czczo. Jeśli podczas ciąży odczuwasz zawroty głowy, masz omdlenia lub silne pragnienie to niezwłocznie zgłoś się na badanie, być może jeszcze nie wiesz że możesz mieć cukrzycę ciążową. Szybkie wykrycie choroby pozwoli na szybkie podjęcie leczenia i tym samym na uniknięcie powikłań związanych z jej następstwami. Leczenie zaczynamy praktycznie od razu po wizycie u diabetologa. W pierwszej kolejności musimy zmienić dietę na taką która pozwoli nam na ustabilizowanie poziomu cukru we krwi. Trzeba również uwzględnić ograniczenie cukrów prostych, takich jak cukierki, czekolady, batoniki itp. Kolejnym elementem diety jest ograniczenie ilości tłuszczów. Dieta powinna być dobrana do każdego przypadku z osobna, powinien dobierać ją i kontrolować specjalista. Na dobór odpowiedniego sposobu odżywiania w okresie ciąży ma wpływ trymestr, masa ciała i aktywność fizyczna ciężarnej pacjentki. Jednym z zaleceń prawdopodobnie będą codzienne pomiary cukru polegające na nakłuciu opuszka palca małą igłą i wyciśnięcia na pasek odrobinę krwi. Glukometr po chwili od otrzymania próbki pokaże zawartość glukozy w próbce.

Jeśli dieta i zalecenia lekarza pomogą utrzymać prawidłowy poziom glukozy (nie więcej niż 90 mg na czczo i 120 mg po posiłkach) będzie można pozostać przy diecie, w przeciwnym przypadku nie będziemy mieć innej możliwości jak nauczenie się robienia zastrzyków i dodatkowe rozpoczęcie leczenia insuliną.

Przy cukrzycy ciążowej i gdy już podejmowane są kroki leczenia insuliną należy zacząć prowadzić coś w stylu dzienniczka gdzie będą zapisywane informację odnośnie poziomu cukru w każdej chwili pomiaru, zapisy również będą dotyczyły spożywanych posiłków i przekąsek. Bardzo ważny wtedy będzie również wysiłek fizyczny. Jeśli lekarz nie zauważa żadnych przeciwwskazań, a pacjentka czuje się na siłach to jest przygotowywany zestaw ćwiczeń, który pomaga w spalaniu glukozy i lepszym przyswajaniu insuliny przez komórki naszego ciała. Przy porodzie pacjentki z cukrzycą ciążową musi być obecny neonatolog, który będzie w stanie ocenić czy z dzieckiem jest wszystko w porządku. Często zdarza się że cukrzyca ciążowa ciąże trzeba rozwiązać wcześniej poprzez cesarskie cięcie, w przypadku gdy z dzieckiem dzieje się coś niepokojącego lub jest za duże. Najlepiej jeśli dzieję się to po 37 tygodniu ciąży – wtedy to dziecko jest już w stanie samodzielnie oddychać.

Jako pocieszające możemy uznać fakt że ta przypadłość dotyczy bardzo małej ilości kobiet, zaledwie 2-4% wszystkich ciąż jest obarczonych ryzykiem. Zwykle pojawia się w II trymestrze ciąży i ustępuje po porodzie.

Contact